Druz İş Sağlığı Uzmanı | Önemli Duyuru! 23 Kasım 2013 İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hakkında
Eğitim
Önemli Duyuru! 23 Kasım 2013 İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hakkında

23 KASIM 2013 Tarihinde Yapılacak
İşyeri Hekimliği Sınavı ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Girecek Adaylar Hakkında Duyuru!

 

Sınav başvuru süreci ile ilgili size gerekli olabilecek tüm bilgileri aşağıda aktarıyoruz:

 

Kimler sınava girebilecek?
Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından (özel eğitim kurumu vb.) İşyeri hekimliği ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayıp, eğitim kurumları tarafından Bakanlığa isimleri bildirilen katılımcılar 23 Kasım 2013 tarihinde yapılacak sınava girebileceklerdir. (Sınav listelerinin belirlenmesinde uzaktan eğitim sistemi üzerinden yapılacak kontroller, eğitim kurumlarının yüzyüze eğitimlerinde denetimler sırasında tespit edilen devamsızlıklar göz önüne alınacak, yönetmelik gereği % 90 devam zorunluluğunu yerine getirmeyen adaylar sınava giremeyeceklerdir.)23 Kasım 2013 tarihindeki İşyeri Hekimliği Sınavı ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sınav olarak uygulanmaktadır.
 
Sınav Prosedürü, özetle 3 aşamadan oluşmaktadır:(28 Ekim’e kadar herhangi işleme ihtiyaç yoktur!)
          I.Sınav Ücreti yatırılması (28 Ekim’den itibaren 8 Kasım’a kadar!)
         II.Fotoğrafın taranıp, web sayfasına yüklenmesi (28 Ekim’den itibaren 8 Kasım’a kadar!)
        III.Sınav Giriş Belgesinin web sayfasından çıktı alınması (15 Kasım’dan sonra!)

 
SINAV BAŞVURUSUNDA İZLENECEK YOL HARİTASI
I. SINAV ÜCRETİ YATIRMA İŞLEMİ:
Sınav başvuru işlemleri; Milli Eğitim Bakanlığı’na ait http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2013/duyuru/IsSagligiIsGuvn_IsYeriHekim_IsGuvUzm.pdf adresinde ve yine aynı sitede Sınavlar/Merkezi Sistem Sınav Duyuruları başlığında açıklanmıştır. Başvurular; aday tarafından 28 Ekim’de başlayacak olup; 08.11.2013 tarihine kadar yapılacaktır.Sınav ücreti yatırma işlemleri 8 Kasım’a kadar sürmekle birlikte, son günlerde ciddi yoğunlaşma beklendiği ve hatta sistem kilitlenmeleri yaşanabileceği için, 28 Ekim’den itibaren en kısa zamanda bu işlemi yapmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Sonraya erteleyerek, lütfen bu sıkıntıyı yaşamayınız.

Öncelikle, adaylar; 35 TL (KDV dahil) olan sınav ücretini, 28 Ekim’den itibaren 8 Kasım 2013 tarihine kadar,
MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi’nin;

       *  T.C. Ziraat Bankası Ankara-Başkent Şubesi
       *  Türkiye Vakıflar Bankası  Ankara-Merkez Şubes23 KASIM 2013 Tarihinde Yapılacak
İşyeri Hekimliği Sınavı ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Girecek Adaylar Hakkında Duyuru!
i
       *  Türkiye Halk Bankası Ankara-Küçükesat Şubesi.

Bu bankalardan herhangi birisinin, Türkiye’deki herhangi bir şubesine giderek “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile yatıracaklardır.

Aday, ilgili banka şubelerinden birisine gidip, sınav ücretini bankaya yatırırken, Kurumsal Tahsilat ile işlem yapılacağını söylemelidir.“MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı” ifadesi kullanıldığında sistem otomatik olarak kişiyi tanımlayacaktır. Adayın, T.C. Kimlik numarasının banka görevlisine verilmesi şarttır. Kurumsal tahsilat ve girilecek sınavın adının (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işyeri hekimliği sınavı ya da iş güvenliği uzmanlığı sınavı ibaresinin) Dekont’ta yazılı olması hatırlatılmalıdır.

Hesap otomatik olarak tanımlandığından, hesap numarası bulunmamaktadır.
Havale veya EFT kabul edilememektedir.
İşlem gerçekleştirilirken, havale ücreti ödenmemektedir.

Daha önceki sınavlara girip, o sınavlar için sınav ücreti yatıranlar; her sınavın ücreti sadece o sınava dair olduğu için, bu sınav için yine ücret yatırmalıdırlar!

II.  FOTOĞRAF YÜKLEME İŞLEMİ:
 
1.Banka işleminden sonra, yine aynı tarih aralığında (8 Kasım’a kadar), www.meb.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Bu aşamada, web sayfasına fotoğrafınızın yüklenmesi işlemi gerçekleştirilecektir.
2.Web sayfasında, ilgili linke tıklandığında(bu link henüz açılmamıştır!), Menüde açılan 'kontrol kodunu' giriniz.
3. Gerekli kimlik bilgilerini giriniz. (T.C. Kimlik Numarası, Doğum Tarihi, Baba Adı, vb.)
4. “Giriş” butonuna basınız.
5. Açılan yeni sayfanın sağ bölümüne fotoğrafınızı eklemeniz gerekiyor.

Fotoğrafınızı taratınız. Bilgisayarınıza yüklemeniz gereken fotoğrafınızın “jpg” formatında olmalıdır.


III.SINAV GİRİŞ BELGESİNİN ALINMASI:
             Yukardaki adımları gerçekleştirdikten sonra:
Adaylara ait fotoğraflı “sınav giriş belgeleri”;15 Kasım 2013 tarihinde  http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak, adaylar sınav giriş belgelerini bu web sayfasından çıktı olarak alacaklardır. (Çıktı aldığınız sınav giriş belgesinde, sınava gireceğiniz adres de yazıyor olacaktır.)
 
SINAV YERİ:
 
ANKARA (MEB’e bağlı ilk ve ortaöğretim okulları)
 
SINAV TARİHİ, GÜNÜ VE SAATİ:
 
23 Kasım 2013, Cumartesi günü,  Saat: 10.00
 
SINAV UYGULAMASI:
 
*      Sınav 110 dakika sürecek, Sınavda 100 soruluk çoktan seçmeli (dört seçenekli) testlerden oluşan A ve B soru kitapçığı kullanılacaktır.
 
*      Adaylar sınava; fotoğraflı sınav giriş belgesi (15 Kasım2013tarihinde  http://www.meb.gov.tr adresinden alınan), özel kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) ile gireceklerdir. Fotoğraflı sınav giriş belgesi ve özel kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.Sınav salonuna cep telefonu sokulmadığını hatırlatmak isteriz.

SINAV SORULARI:
 
İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı soru kitapçığında yer alacak olan 100 soru, her grup için ayrı ayrı olmak üzere hazırlanacaktır.
 
İşyeri Hekimliği Grubuna Sorulacak Konular / Soru Yüzdelikleri
NO KONU ADI YÜZDE (%) ORANI
1 Hukuk 5
2 Genel İSG Konuları 15
3 Mevzuat 30
4 Sağlık 35
5 Teknik 15
     
     
İş Güvenliği Uzmanlığı Grubuna Sorulacak Konular / Soru Yüzdelikleri
NO KONU ADI YÜZDE (%) ORANI
1 Hukuk 5
2 Genel İSG Konuları 15
3 Mevzuat 30
4 Sağlık 10
5 Teknik 40
 
Sınav soruları ile ilgili olarak, Çalışma Bakanlığı, Eğitim Kurumlarından soru almamaktadır. Sınav soruları akademisyenlere hazırlatılmakta olup, Bakanlık yetkilileri tarafından kontrol süzgecinden geçirilerek son haline getirilmektedir.
 
Sınav, 4 seçenekli test sorularından oluşmaktadır. 100 sorudan oluşan bu sınavdan, başarılı olmak için en az 70 doğru seçenek işaretlenmiş olmalıdır.
 
Sınav soru ve cevap anahtarları, 25 Kasım 2013 tarihinde, sınav sonuçları ise 3 Ocak 2014 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde aynı zamanda yayımlanacaktır!
(Yurtdışı lisans diplomasına sahip olanların, sınav sonrası sertifikalarını almaları için Denklik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir!)
 
ÖNEMLİ NOTLAR:
NOTLAR:
1) Adaylar, ad ve soyadlarında(evlilik vb. nedenlerle) olabilecek bir değişikliği; Kurumumuza bildirmelidirler.
2) Sınava girmek istemeyenler için ise, herhangi bir kayıp sözkonusu değildir. Sınavla ilgili ücret yatırmış, fotoğraf yüklemiş, sınav giriş belgenizi almış olsanız dahi- Sınav günü sınav salonundan içeri girmediğiniz sürece, sınava girmiş sayılmazsınız ve sınav haklarınız yanmaz. Yine de, herhangi bir sebeple sınava kesin olarak girmeyecek olan kursiyerlerimiz, bu maile cevaben e-maille bilgi vermeleri halinde, sınav prosedürleri sürecinde kendileri için mail vb. gereksiz bilgilendirmelere muhatap olmayacaklardır.
3) 2014 yılındaki İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarının ise -büyük olasılıkla- Şubat sonu, Mayıs ve Kasım sonu olmak üzere 3 sınav şeklinde planlandığı öğrenilmiştir.

SINAVLA İLGİLİ DİĞER DETAYLAR:
*      Sınava giren adayın cevap kâğıdı 2 (iki) adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacaktır.
 
*      Sınavagirentümadaylariçin[Puan=  (DoğruSayısı/SoruSayısı)x 100]formülü kullanılarakbaşarıpuanıhesaplanacaktır.(Yanlış işaretlenen şık, Doğruyu götürmüyor)

*      Sınavdayeralanhersorueşitpuanağırlığınasahipolacaktır.

*      Değerlendirme 100puanüzerindenyapılacak,doğru cevaplar dikkate alınarak 70veüzeripuanalanadaybaşarılı sayılacaktır.
 
*      Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda ilgili soru/sorular iptal edilmeyecektir. Cevap anahtarı hatalı bulunan soru/soruların, doğru şık/şıkları dikkate alınmaksuretiyledeğerlendirme yapılacaktır.
 
*      Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/soruların şıkları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.
 
İLETİŞİM ve DUYURU:
*      Sınavla ilgili bilgilendirmeler ve iletişim için adaylar MEB İletişim Merkezi ”Alo 147” telefonundan yararlanabileceklerdir.
 
*      Sınavla ilgili duyuru ve ilanlar Millî Eğitim Bakanlığı ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.
 
 
NOT: İhtiyacınız olması durumunda; web sayfamızdan (www.druz.com.tr ve www.zinde.com.tr ) tüm sunum vb. dokümanlarımıza, eğitim takvimlerimize ve yetki süresi hesaplamaları gibi önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
İyi çalışmalar dileriz..
 
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
ZİNDE EĞİTİM KURUMLARI
İkitelli Org. San. Böl. Bağcılar Güngören San. Sit.  Metro AVM  B Blok Kat: 1 No:27 BAŞAKŞEHİR/İST.
Tel: 444 18 17 – 0212.549 08 07
egitim@druz.com.tr