Druz İş Sağlığı Uzmanı | ÖNEMLİ! 13 MAYIS SINAV SÜRECİ!
Eğitim
ÖNEMLİ! 13 MAYIS SINAV SÜRECİ!

13 Mayıs 2012 Tarihinde Yapılacak
İşyeri Hekimliği Sınavı Ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Girecek Adaylar Hakkında Duyuru!

 
13 Mayıs 2012 İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavlarına KİMLER GİREBİLECEK?
Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından (özel eğitim kurumu vb.) 28.10.2011 - 26.03.2012 tarihleri arasında İşyeri hekimliği ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayıp, Bakanlığa isimleri bildirilen katılımcılar 13 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak sınava girebileceklerdir. (Sınav listelerinin belirlenmesinde uzaktan eğitim sistemi üzerinden yapılacak kontroller, eğitim kurumlarının yüzyüze eğitimlerinde denetimler sırasında tespit edilen devamsızlıklar göz önüne alınacak, yönetmelik gereği % 90 devam zorunluluğunu yerine getirmeyen adaylar sınava giremeyeceklerdir.)

13 Mayıs 2012 tarihindeki İşyeri Hekimliği Sınavı ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Merkezi Sınav olarak uygulanmaktadır. Bu sınava girmeye hak kazanmış tüm katılımcılarımız, sınav resmî listelerinde kayıtlı olup olmadıklarını, 30 Mart - 2 Nisan 2012 tarihleri arasında www.isggm.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ile ön kontrollerini yapabileceklerdir.
Bu kontrol haricinde, 9 Nisan 2012 tarihine kadar Kurum olarak bizim veya sizin yapmanız gereken herhangi bir işlem yoktur!
 
NOTLAR:
1) Adaylar, ad ve soyadlarında(evlilik vb. nedenlerle) olabilecek bir değişikliği; aagir@csgb.gov.tr,  iacar@csgb.gov.tr ve fkarakaya@csgb.gov.tr adresine en geç 2 Nisan 2012 tarihine kadar bildirmek zorundadırlar. Bu tarihten sonra olabilecek değişiklikler dikkate alınmayacaktır.
2) T.C. Kimlik numarası girdiği halde ismi, sorgulama sonrası ekranda çıkmayanlar, Kurumumuza lütfen bildirsinler!
 
Sınav başvuru işlemleri www.meb.gov.tr adresinde(Duyurular veya Merkezi Sistem Sınav Duyuruları başlığında) elektronik ortamda aday tarafından 09.04.2012 – 25.04.2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınav ücreti yatırma işlemleri 25 Nisan’a kadar sürmekle birlikte, son günlerde ciddi yoğunlaşma beklendiği ve hatta sistem kilitlenmeleri yaşanabileceği için, 9 Nisan’dan sonra en kısa zamanda bu işlemi yapmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

SINAV BAŞVURUSUNDA İZLENECEK YOL HARİTASI
1.          Öncelikle, adaylar; 40 TL (KDV dahil) olan sınav ücretini 09 – 25 Nisan 2012 tarihleri arasında,
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) Döner Sermaye İşletmesi’nin;
*  T.C. Ziraat Bankası Ankara-Beşevler Şubesi  
*  Türkiye Vakıflar Bankası  Ankara-Merkez Şubesi
*  Türkiye Halk Bankası Ankara-Küçükesat Şubesi.
Bu bankalardan birisinin, Türkiye’deki herhangi bir şubesine giderek “Kurumsal Tahsilat Programı” (MEB Ödemeleri) aracılığı ile yatıracaklardır.
Aday, ilgili banka şubelerinden birisine gidip, sınav ücretini bankaya yatırırken, Kurumsal Tahsilat ile işlem yapılacağını söylemelidir. “Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) Döner Sermaye İşletmesi,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı” ifadesi kullanıldığında sistem otomatik olarak kişiyi tanımlayacaktır. Adayın, T.C. Kimlik numarasının banka görevlisine verilmesi şarttır. Kurumsal tahsilat ve girilecek sınavın adının (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işyeri hekimliği sınavı ya da iş güvenliği uzmanlığı sınavı ibaresinin) Dekont’ta yazılı olması hatırlatılmalıdır.
Hesap otomatik olarak tanımlandığından, hesap numarası bulunmamaktadır.
EFT kabul edilememektedir.
İşlem gerçekleştirilirken, havale ücreti ödenmemektedir.

2.          Banka işleminden sonra,yine aynı tarih aralığında (9-25 Nisan arasında), http://www.meb.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Bu aşamada, web sayfasına fotoğrafınızın yüklenmesi işlemi gerçekleştirilecektir. Fotoğrafınızın taranması ve yüklenmesi işlemini yapamıyorsanız, -Kurumumuza fotoğrafınızı daha önce vermiş iseniz- ve talebiniz( info@zinde.com.tr mailine bildirerek) halinde, Kurum olarak biz de sizin için yapabiliriz.
 
3.          Fotoğraf yükleme için, www.meb.gov.tr’deki sınavımızla ilgili bölümde, Menüde açılan 'kontrol kodunu' giriniz.
 
4.          Gerekli kimlik bilgilerini giriniz. (T.C. Kimlik Numarası, Doğum Tarihi, Baba Adı, vb.)
         “Giriş” butonuna basınız.
               
5.     Açılan yeni sayfanın sağ bölümüne fotoğrafınızı eklemeniz gerekiyor.
Fotoğrafınızı taratınız. Bilgisayarınıza yüklemeniz gereken fotoğrafınızın “jpg” formatında olmalıdır.
Yüklemek istediğiniz fotoğrafı masa üstüne kopyalayınız.
Fotoğrafınızın boyutu, 10 KB büyüklüğü geçmemelidir.
Eğer fotoğrafın dosya büyüklüğü 10 KB’den büyük ise, bilgisayarın 'Başlat' menüsünden 'Donatılar' ve donatılardan da 'Paint' seçeneği tıklanır.
Açılan sayfanın sol üstte bulunan bölümlerinden 'Aç' yazan bölüm işaretlenir.
Açılan menüden 'Masaüstü' tıklanır. Buradan da, az önce masaüstüne yüklediğiniz “jpg” formatındaki fotoğraf seçilir.
Paint penceresinin üst bölümünde bulunan 'Resim' menüsü tıklanır.
Açılan pencereden yatay ve dikey küçültme işlemleri ile fotoğrafın dosya büyüklüğü, fotoğrafın küçültülmesiyle birlikte azalır.
 
6.     'Gözat' butonu seçilir ve masaüstünüzde bulunan fotoğrafınız işaretlenir.
 
7.     'Resim Ekle' butonu tıklanır ve fotoğrafınızın ilgili bölüme yerleştiği görülür.
 
8.     Alt satırlara indiğinizde, yatırdığınız sınav ücretinin varlığını görürsünüz.
 
9.     Adres Bilgilerinizi de girdikten sonra, son kez bilgilerinizi tekrar kontrol ederek 'Kaydet' (Başvuru yap) butonu tıklanır.
 
            Yukardaki adımları gerçekleştirdikten sonra:
Adaylara ait fotoğraflı “sınav giriş belgeleri”03 Mayıs 2012 tarihinde  http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak, adaylar sınav giriş belgelerini bu web sayfasından çıktı olarak alacaklardır. (Çıktı aldığınız sınav giriş belgesinde, sınava gireceğiniz adres de yazıyor olacaktır.)
 
SINAV YERİ:
 
ANKARA (MEB’e bağlı ilk ve ortaöğretim okulları)
 
SINAV TARİHİ, GÜNÜ VE SAATİ:
 
13 Mayıs 2012, Pazar günü,  Saat: 10.00
 
 
SINAV UYGULAMASI:
 
  Sınav 110 dakika sürecek, Sınavda 100 soruluk çoktan seçmeli (dört seçenekli) testlerden oluşan A ve B soru kitapçığı kullanılacaktır.
 
  Adaylar sınava; fotoğraflı sınav giriş belgesi (03 Mayıs 2012 tarihinde  http://www.meb.gov.tr adresinden alınan), özel kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) ile gireceklerdir. Fotoğraflı sınav giriş belgesi ve özel kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.Sınav salonuna cep telefonu sokulmadığını hatırlatmak isteriz.
 
SINAV SORULARI:
 
İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı soru kitapçığında yer alacak olan 100 soru, her grup için ayrı ayrı olmak üzere hazırlanacaktır.
 
İşyeri Hekimliği Grubuna Sorulacak Konular / Soru Yüzdelikleri
NO KONU ADI YÜZDE (%) ORANI
1 Hukuk 5
2 Genel İSG Konuları 20
3 Mevzuat 10
4 Sağlık 35
5 Teknik 30
     
     
İş Güvenliği Uzmanlığı Grubuna Sorulacak Konular / Soru Yüzdelikleri
NO KONU ADI YÜZDE (%) ORANI
1 Hukuk 5
2 Genel İSG Konuları 15
3 Mevzuat 10
4 Sağlık 5
5 Teknik 65
 
 
Sınav soru ve cevap anahtarları, 15 Mayıs 2012 tarihinde,sınav sonuçları ise 07 Haziran 2012 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://www.isgmm.gov.tr internet adreslerinde aynı zamanda yayımlanacaktır!
 
ÖNEMLİ NOTLAR:
1)      Uzaktan eğitim derslerinden konuları tekrar işlemek isteyen katılımcılarımızın Uzaktan Eğitim şifrelerinin, sınav gününe kadar aktif olarak kalacağını bildirmek isteriz.
 
2)      Vermiş olduğumuz 2 ciltlik kitabı, sınav gününe kadar en az 2-3 defa okumuş olmanızı tavsiye ediyoruz.
 
3)      Sınav öncesi, İstanbul-Avrupa yakasında 1 günlük Eğitim Tekrarı Kampı düzenleyeceğiz. Sınavdan önceki 10 gün içerisinde olacak olan bu kampın kesin tarihi ve yeri belli olduğunda, tarafınıza bilgi verilecektir.
 
İyi çalışmalar dileriz..
 
ZİNDE EĞİTİM KURUMU
444 18 17 - 0212 671 36 22
info@zinde.com.tr
 
SINAVLA İLGİLİ DİĞER DETAYLAR:
      Sınava giren adayın cevap kâğıdı 2 (iki) adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacaktır.
      Sınava giren tüm adaylar için[Puan=  (DoğruSayısı/SoruSayısı)x 100] formülü kullanılarak başarı puanı hesaplanacaktır.(Yanlış işaretlenen şık, Doğruyu götürmüyor)
      Sınavda yer alan her soru eşit puan ağırlığına sahip olacaktır.
      Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak,doğru cevaplar dikkate alınarak 70 ve üzeri puan alan aday başarılı sayılacaktır.
      Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda ilgili soru/sorular iptaledilmeyecektir. Cevap anahtarı hatalı bulunan soru/soruların, doğru şık/şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirme yapılacaktır.
      Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/soruların şıkları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.
 
İLETİŞİM ve DUYURU:
      Sınavla ilgili bilgilendirmeler ve iletişim için adaylar MEB İletişim Merkezi ”Alo 147” telefonundan yararlanabileceklerdir.
      Sınavla ilgili duyuru ve ilanlar Millî Eğitim Bakanlığı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.