Druz İş Sağlığı Uzmanı | Elektrik Dağıtımında Mesleki Yeterlilik Dönemi
Eğitim
Elektrik Dağıtımında Mesleki Yeterlilik Dönemi

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), çoğu çok  tehlikeli meslek grubunda bulunan elektrik dağıtım sektöründeki meslekler için  "Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirmesi Projesi"ni hayata geçirdi.


Projenin tanıtım toplantısında konuşan ELDER Genel Sekreteri Uğur  Yüksel, elektrik sektörünün dünyada ve Türkiye'de dönüşüm içerisinde olduğunu ve  bu dönüşümde dağıtım hizmetlerinin piyasada farklı bir özelliğe sahip olduğuna  dikkati çekti. Dönüşümün sadece piyasa yapısında olmadığını belirten Yüksel,  teknolojik gelişmelerin de işi yapış şeklini değiştirdiğini söyledi.
 
Yüksel, akıllı şebeke kavramının kullanılmaya başladığı son yıllardan  bu yana bilişim ve teknolojinin şebekeyi oluşturan ana elemanlar üzerindeki  ağırlığının arttığını belirterek, "Elektrikte çalışacak teknisyen ve tekniker  arkadaşlarımızın bu hizmeti  yerine getirirken sahip olması gereken bilgileri ve  yeterliliklerini Mesleki Yeterlilik Kurumunun rehberliğinde Avrupa Birliğinden  sağlanmış bir fon çerçevesinde belirlemeye çalışacağız" dedi.
 
ELDER'in belgelendirme kuruluşu olarak bu yazın sonunda elektrik  dağıtım hizmetleri ile ilgili faaliyetlerine başlayacağını dile getiren Yüksel,  "En önemli önceliğimiz iş güvenliği ve işçi sağlığı. Sıfır ölümlü iş kazası  hedefiyle yola çıktık" ifadelerini kullandı.
 
Yapılan işin kalitesinin insan kaynağının niteliğinin yükselmesiyle  değer kazandığını vurgulayan Yüksel, çalışanların niteliğinin attırılması ve iş  güvenliğinin sağlanmasına ilişkin olarak Çalışma Bakanlığıyla devam eden  çalışmaların da en kısa sürede bir el kitabı şeklinde sektörün hizmetine  sunulacağını söyledi.
 
HEDEF AVRUPA STANDARTLARI
ELDER İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş de Türkiye'nin 7 yıllık  dağıtım tecrübesini getirilecek standardizasyonla kalıcı hale dönüştüreceklerini  ve içinde bulunulan bu süreçte hizmet kalitesinin Avrupa standartlarına  ulaşacağını kaydetti.
 
Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan ise çalışma  hayatına nitelikli eleman kazandırmayı hedeflediklerini, iş güvenliğinin birinci  öncelikleri olduğunu ifade etti. Ceylan, MYK olarak meslek standartlarının  hazırlanması ve belgelendirme yapılmasına ilişkin kaynak desteği sağlayacaklarını  ifade etti.
 
 Projenin çalışma hayatına nitelikli eleman yetiştirilmesi konusunda  önemli bir boşluğu dolduracağını belirten Ceylan, projenin uluslararası meslek  standartlarına uygun bir şekilde iş hayatına eleman kazandıracağını söyledi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AB ve Mali Yardımlar Dairesi  İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesiyle, VOC-Test Merkezleri II.  Hibe Programı kapsamında imzalanan “Elektriği Dağıtan Mesleklerin  Belgelendirilmesi Projesi” ile daha önce oluşturulan Ulusal Mesleki Standartların  yeterlilikleri denetlenecek ve belgelendirilecek.Proje kapsamında ilk etapta 50  bin sektör çalışanın belgelendirilmesi hedeflendi.

KAYNAK: http://www.milliyet.com.tr/elektrik-dagitiminda-mesleki/ekonomi/detay/2255921/default.htm